• pozycjonowanie stron internetowych

  Jak pozycjonować stronę internetową w Google?

  Chcesz się dowiedzieć jak pozycjonować stronę internetową w wyszukiwarce? Zapraszamy do lektury.

Jak pozycjonować stronę internetową w Google?

Pytanie jak pozycjonować stronę zadaje sobie wiele osób, które stworzyło swoją stronę internetową lub bloga. Bo tak właściwie po co nam strona internetowa, która nie jest odwiedzana przez użytkowników. To w końcu dla nich robimy tą stronę, gdyż chcemy się podzielić informacjami, usługami które oferujemy itd. Zatem co zrobić aby nasza strona internetowa z otchłani internetu przedostała się do TOP10? To bardzo dobre pytanie, a odpowiedź na nie jest dość długa i wyczerpująca.

Zobacz jak pozycjonować stronę internetową i dzięki prostym metodom dostać się do TOP10 i zyskać ruch.

Czym tak na prawdę jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron, lub inaczej SEO (search engine optimization) to szereg różnych działań na konkretnej witryny internetowej, które mają na celu zdobycie, a potem utrzymanie jak najwyższej pozycji dla wybranych przez nas fraz kluczowych w wyszukiwarce Google.

Pozycjonowanie stron to działania związane z optymalizacją treści na stronie oraz pozyskanie linków przychodzących do strony.

A więc jak pozycjonować stronę internetową?

I właśnie na to pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć. Powiemy krok po kroku jakie czynności wykonać stronie internetowej, aby dobrze ją zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek. Nie można też zapominać o wartościowej treści na stronie czy estetyce. Po kolei przejdziemy przez takie etapy jak:<

 1. Odpowiemy sobie na pytanie:
 2. O czym jest Twoja strona internetowa, jakie słowa kluczowe do niej najbardziej pasują?
 3. Co to są znaczniki stron i dlaczego są takie ważne
 4. Opis meta description - jak dobrze go napisać aby pozycjonować stronę internetową
 5. Adres URL - jak go ustawić
 6. Optymalizacja grafiki - zmniejszenie wagi strony i czasu wczytywania
 7. Przydatne narzędzia SEO
 8. W jaki sposób zyskać pierwsze linki do strony.

Zaczynamy kurs jak pozycjonować stronę internetową!

O czym jest Twoja strona internetowa, jakie słowa kluczowe do niej najbardziej pasują?

Jest to bardzo ważne pytanie, na które każdy z Was musi sobie sam odpowiedzieć. Dla przykładu powiedzmy, że hmm, mamy firmę, która zajmuje się car detailingiem. W związku z tym chcemy świadczyć usługi z zakresu pielęgnacji samochodów, renowacji lakieru, czyszczenia wnętrza. Zatem już na początku nasuwają nam się pierwsze słowa kluczowe, które opisują naszą stronę. Wybieramy jeszcze kilka, które opisują naszą stronę jak np.: renowacja reflektorów, pielęgnacja tapicerki, kompleksowe mycie samochodu. Gdy już wybraliśmy słowa kluczowe z pomocą przychodzi nam narzędzie Planer słów kluczowych od Google, który pomoże nam sprawdzić jak często nasze słowa kluczowe są wyszukiwane.

jak pozycjonować stronę czyli sprawdzenie słów kluczowych

Dzięki narzędziu Planer słów kluczowych widzimy jak często w ciągu miesiąca wyszukiwana jest fraza oraz z jaką konkurencją mamy do czynienia. Dodatkowo wyświetlana jest sugerowana stawka jeżeli chcielibyśmy skorzystać z płatnej reklamy AdWords. Jak widać, warto skupić się na frazie "car detailing" gdyż ta jest najczęściej wyszukiwana ze wszystkich naszych słów kluczowych. Słowa kluczowe mamy już wybrane i wiemy jak często są wyszukiwane przez innych użytkowników.

Jak pozycjonować stronę internetową - znaczniki stron

Znaczniki stron mają bardzo duży wpływ na pozycjonowanie strony internetowej. Ich odpowiednia konfiguracja jest niezbędna, aby opisać naszą stronę dla użytkowników jak i wyszukiwarki Google. Zatem powiemy Wam co to są znaczniki stron, jak je ustawić i jak pozycjonować stronę przy ich użyciu.

Najważniejszym znacznikiem na stronie jest znacznik title który odpowiada za tytuł naszej strony.

jak pozycjonować stronę a więc poprawne znaczniki title

Jak widzimy, znacznik ten zawiera się w nagłówku strony internetowej i w dwóch zdaniach opisuje stronę internetową zarówno dla użytkowników jak i wyszukiwarki Google. Znacznik ten ma duży wpływ na pozycjonowanie strony. Warto zawrzeć w nim swoje jedno lub dwa słowa kluczowe. W tym przykładzie to słowa car detailing oraz profesjonalna pielęgnacja samochodów, które zostały wcześniej wybrane.

Opis meta description - jak go ustawić aby pozycjonować stronę

Opis Meta Description to nic innego jak krótkie streszczenie treści strony. W wynikach wyszukiwania Google, Meta Description jest widoczny jako tekst, stanowi stałą cześć każdego wyniku wyszukiwania. Poniżej przykład:

pozycjonowanie strony internetowej poprzez meta description

Jak pozycjonować stronę w Google dzięki tym znacznikom?

Jak już wcześniej napisaliśmy, znacznik title odpowiada za tytuł naszej strony, a opis meta description to krótkie streszczenie treści strony. Aby dzięki tym znacznikom pozycjonować stronę należy je prawidłowo ustawić. Z racji tego, że przykładem jest firma, która świadczy usługi z zakresu car detailingu w tytule mamy:

 1. nazwa firmy
 2. słowo kluczowe car detailing
 3. słowo kluczowe lokalne car detailing żory
 4. słowo kluczowe profesjonalna pielęgnacja samochodów

Natomiast opis meta description zawiera:

 1. frazę kluczową car detaling
 2. wezwanie do działania - zgłoś się do nas
 3. słowo kluczowe - profesjonalna pielęgnacja samochodów

Dlaczego dwa razy pojawia się to samo słowo kluczowe? Na wstępnie napisaliśmy, że fraza "car detailing" jest najczęściej wyszukiwana i to na niej najbardziej się skupiliśmy, jednakże nie zapomnieliśmy też o pozostałych frazach. To proste zabiegi, które pokazują jak pozycjonować stronę internetową. Dzięki temu wyszukiwarka Google oraz użytkownik widzi jakie informacje zawiera strona, którą chce odwiedzić.

Jak pozycjonować stronę dzięki prawidłowemu adresowi url?

Zapamiętaj naszą wskazówkę: Aby pozycjonować stronę, twórz adresy url takie, aby użytkownik jeszcze przed wejściem w link wiedział co chwilę będzie czytał. Adres url powinien opisywać zawartość strony do której chcemy przekierować (tzw. friendly url). Prawidłowy adres url powinien być:

 1. Nie za długi, maksymalnie 100 znaków
 2. Nie powinien zawierać znaków specjalnych typu #$%^&*()

Weźmiemy teraz pod lupę dwa adresy url, które mają za zadanie opisać nam usługę np. renowacja lakieru

 1. ZŁY ADRES URL: http://nazwafirmy.pl//index.php?cat=5&type=12&id=145165464115
 2. POPRAWNY ADRES: http://nazwafirmy.pl/oferta/renowacja-lakieru/

W który adres każdy z nas wolałby kliknąć? Jak widzimy poprawny adres url informuje użytkownika o stronie do jakiej dotrze oraz buduje prawidłową strukturę naszej strony. Dla przykładu dla firmy car detailingowej spis strony będzie wyglądał w taki sposób:

http://adresinternetowy.pl/

http://adresinternetowy.pl/usługi/

http://adresinternetowy.pl/usługi/renowacja-lakieru

http://adresinternetowy.pl/usługi/renowacja-reflektorow

http://adresinternetowy.pl/kontakt/

Dzięki takiej strukturze strony internetowej użytkownik ma łatwość poruszania się oraz nasza strona internetowa jest dobrze rozumiana przez wyszukiwarkę Google.

Jak pozycjonować stronę dzięki optymalizacji grafiki na stronie?

Na każdej naszej stronie pojawiają się różne grafiki, więc warto zwrócić uwagę na ich optymalizację. Przy optymalizacji grafiki na stronie ważne są dwie rzeczy:

 1. Zdjęcia o dużej wadze, np. 3mb mogą wpłynąć negatywnie na czas ładowania strony oraz zniechęcić użytkowników. Nikt nie lubi jak strona się długo ładuje. Ponadto źle zoptymalizowane zdjęcia negatywnie wpływają na pozycjonowanie strony.

Dlatego też jeżeli umieszczamy na stronie zdjęcia lub grafikę warto zadbać o ich kompresję. Tutaj również możemy skorzystać z bezpłatnego narzędzia od Google, które znajdziecie pod adresem: developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

pozycjonowanie strony internetowej poprzez optymalizację zdjęć

Drugim istotnym elementem są alternatywne opisy dla zdjęć, a więc elementy związane z kodem HTML zamieszczanej grafiki. Opis alternatywny wyświetla się na stronie zamiast grafiki, kiedy strona napotka problem z jej załadowaniem. Dlatego w opisie alternatywnym należy krótko opisać co zna zdjęciu się znajduje, pamiętając aby zdjęcie tematycznie pasowało do naszej strony i słowa kluczowego.

jak pozycjonować stronę dzięki opisowi zdjęć alt title

Przydatne wtyczki do pozycjonowania strony internetowej

Według badań dostępnych w internecie, najbardziej popularnym systemem zarządzania treści jest WordPress. Obecnie na jego silniku oparta jest co 4 strona w Internecie. Mając na uwadze popularność WordPressa przedstawimy zbór najbardziej przydatnych wtyczek seo do optymalizacji i pozycjonowania strony internetowej. Dzięki nim w łatwy sposób można sprawić, że witryna stanie się przyjazna dla wyszukiwarek – co w konsekwencji może przyczynić się do wzrostu ruchu użytkowników na stronie.

Bezkonkurencyjny nr 1 wśród wtyczek: Yoast SEO

Wtyczka której nie trzeba opisywać. Prawdziwa wisienka na torcie. Wtyczka która krok po kroku mówi nam co należy poprawić na naszej stronie pod kątem SEO. Znajdziemy tam informacje, czy nasze słowo kluczowe występuje w:

 1. adresie url,
 2. znaczniku title,
 3. meta description,
 4. opisach zdjęć,
 5. nagłówkach h 1-5
 6. i tekście.
jak pozycjonować stronę w Google dzięki wtyczce yoast seo
Ta wtyczka podpowie Ci jak pozycjonować stronę internetową!

Jak już wspomnieliśmy ta wtyczka SEO to istny kombajn! Sprawdzi za nas zagęszczenie słowa kluczowego, ile razy występuje w treści całej strony. Dodatkowo sprawdzi parametry znacznika title, opisu meta description oraz czy obrazki zawierają atrybuty alt (opis zdjęcia dla robota Google). Fajną sprawą jest też liczenie liczby użytych wyrazów na stronie. Pamiętajmy, że w pozycjonowaniu liczy się również "content" i maksymalizacja odpowiedniej treści.

WP Super Cache - przyśpieszenie Twojego Wordpresa

Jeżeli bierzecie się na poważnie za pozycjonowanie strony internetowej tej wtyczki nie może zabraknąć w Waszym zestawie! Nie będziemy tłumaczyć zasady jej działania. Wtyczkę wystarczy zainstalować i uruchomić, to cała filozofia.

jak pozycjonować stronę z wtyczką wp super cache

Mówimy otwarcie jak pozycjonować stronę internetową w Google!

Te dwie proste w obsłudze wtyczki do absolutne "must have". Odpowiednia optymalizacja strony pod kątem SEO (YoastSEO) oraz przyśpieszenie witryny dzięki WP Super Cache znacznie polepszy pozycję Twojej strony w wyszukiwarce Google. Na koniec mamy coś jeszcze! Aby pozycjonować stronę internetową przyda się również takie narzędzie jak:

WP Smush - optymalizacja zdjęć

Wtyczka ta redukuje rozmiar zdjęć wrzucanych na stronie poddając je bezstratnej kompresji. Dzięki tej wtyczce strona zacznie się jeszcze szybciej ładować. Wtyczka WP Smush analizuje wszystkie wrzucane pliki graficzne i automatycznie je optymalizuje. Pomyśl o tym jakie irytujące potrafi być czekanie na grafikę, która nie chce się załadować. Ta wtyczka zaoszczędzi takich nieprzyjemnych sytuacji!

jak-pozycjonowac-strone-linki-do-strony
Jak pozycjonować stronę i zbierać do niej pierwsze linki przychodzące?

Zdobywanie linków jest najważniejszym elementem pozycjonowania ale bez odpowiedniej optymalizacji nawet duża ilość linków nam nie pomoże osiągnąć wysokiej pozycji. W zdobywaniu linków przychodzących do naszej stronie internetowej należy się skupić na ich jakości, a nie ilości. Linki które będą pochodziły ze stron charakteryzujących się wysokim PageRank spowodują, że Google doceni witrynę i wybije ją wysoko w wynikach wyszukiwaniach. Najpopularniejsze miejsca do zbierania linków to:

 1. katalogi stron (np. katalog wp, gazeta, interia)
 2. blogi (prowadząc swój blog możesz umieszczać linki do swojej strony)
 3. fora społecznościowe (jeśli udzielasz się na forum branżowym warto zamieścić link do Twojej strony w jakiejś dyskusji)
 4. serwisy społecznościowe (wystarczy wrzucić adres strony np. na tablicę Facebooka aby poinformować znajomych o stronie internetowej)
kontakt z firmą sprawnastrona